Kontaktirajte nas

Če imate kakršnokoli vprašanje, nam ga lahko posredujete preko spodnjega obrazca.


Vprašanje poslano.
?

Želite brezplačen promo dostop?

Sporočite nam, za katere predmete in razrede in brezplačen promo dostop vam bomo uredili v najkrajšem možnem času.

Zanima me predstavitev spletne podpore

Podatki poslani.

Piškotki

Spletna stran uporablja piškotke za spremljanje statistike obiska. Izberite opcijo »Nadaljuj« ali pa na tej povezavi izklopite njihovo uporabo.
Nadaljuj

8. feburar - Prešernov dan

Slovenski kulturni praznik

 

France Prešeren se je rodil v Vrbi na Gorenjskem v kmečki družini. Vpisan je bil v normalko v Ribnico na Dolenjskem, šolanje pa je z odličjem zaključil v Ljubljani. Nadaljeval je z izobraževanjem na gimnaziji v Ljubljani, kjer ga je tudi zaključil in se vpisal na študij filozofije na ljubljanskem liceju. Po opravljenem tretjem letniku filozofije na Dunaju, se je vpisal na pravno fakulteto dunajske univerze. Leta 1825 je napisal prvo pesem Zarjovena d'vičica. V naslednjem letu je napisal precej pesmi, ki ji je zaradi stroge Kopitarjeve kritike po večini zažgal. Leta 1828 se je vrnil v Ljubljano kot mlad doktor prava. V tem času je napisal večino svojih pesmi, pri pisanju ga je mentoriral Matija Čop. Pisal je lirske in epske pesmi ter jih objavljal v časopisu Ilirski list, Kranjska č'belca in Novice. Leta 1827 je bila prvič javno objavljena njegova pesem, in sicer pesem Dekletom.

 

 

Naj vam prišepnimo nekaj skrivnosti oziroma zanimovosti o Francetu Prešernu ...

  • Pravega datuma njegovega rojstva naj ne bi nihče poznal. Kot kulturni praznik je bilo bolj smiselno obeležiti 8. februar, dan njegove smrti.
  • Pisal je tudi erotične pesmi, ki pa jih danes ne poznamo, saj jih ne uvrščamo v umetnost.
  • Z Ano Jelovšek je imel tri otroke. Prva hči Terezija naj bi umrla pri 7 mesecih v reji. Druga hči Ernestina je bila prav tako dana v rejo. Za sina Frančiška je bil v dvomih ali je njegov, na smrtni postelji ga je priznal. Z Ano se ni nikoli poročil.
  • Za časa Prešernovega življenja ne poznano nobene njegove upodobitve.

 


Ob prihajajočem prazniku slovenske kulture smo za vaše osnovnošolce in srednješolce pripravili zanimiv učni list, s katerim lahko skupaj obudite spomin na našega največjega pesnika Franceta Prešerna. Do učnega lista lahko dostopate in si ga nato prenesete s klikom na sliko ali gumb spodaj.

ucni_list
PRENESITE UČNI LIST

Ne spreglejte odličnih gradiv, ki omogočajo temeljito raziskovanje slovenskega jezika in vodijo do zanesljivega dolgotrajnega znanja.

Spoznajte naša gradiva