-
Skladnja v gimnazijah in srednjih strokovnih šolah: težave in izzivi
Skladnja je za dijake zagotovo eden od trših jezikovnih orehov, saj morajo povezati in nadgraditi znanje iz prejšnjih letnikov. Katere so najpogostejše napake in kako se jim izognemo? Kako smiselno, jasno in razumljivo obravnavati stavčne člene, odvisnike in S-strukturo? Kaj je pravzaprav smisel skladnje in kako nam pomaga pri sporazumevanju? Odgovore v svojem predavanju ponuja red. prof. dr. Mojca Smolej, predavateljica na Oddelku za slovenistiko Filozofske fakultete v Ljubljani in recenzentka novih samostojnih delovnih zvezkov Slovenščina 1–4 za gimnazije in srednje strokovne šole.
-
Sodobna slovenska jezikovna in jezikoslovna situacija
Tokrat nam naš gost, redni profesor dr. Marko Stabej predstavlja sodobno slovensko jezikovno in jezikoslovno situacijo s poudarkom na razmisleku, kakšne so razlike med starimi, uveljavljenimi (in stereotipnimi) pogledi na slovenščino, njeno zvrstnost, njeno razmerje do drugih jezikov in med tem, kaj se z vsemi nami – še posebej z mlajšimi in njihovimi sporazumevalnimi praksami in navadami – pravzaprav dogaja na področju jezika. Vsa najnovejša spoznanja o jeziku so upoštevale tudi avtorice trenutno najsodobnejšega kompleta samostojnih delovnih zvezkov Slovenščina 1–4, na kar v zaključku opozori ena od soavtoric.
-
Spodbujanje literarne zmožnosti dijakov in dijakinj
Oglejte si pristope, ki spodbujajo pestrost literarnega pouka in omogočajo doseganje standardov maturitetnega eseja. Kakovostne zamisli za razvijanje literarne zmožnosti predstavljajo avtorice gradiv založbe DZS: dr. Boža Krakar Vogel (avtorica vsebinske in didaktične zasnove beril Branj 1–4), dr. Jožica Jožef Beg in dr. Sanja Kostanjšek (avtorici samostojnega delovnega zvezka za jezik Slovenščina 1–4).
-
Spletni klepet z avtoricami samostojnih delovnih zvezkov SLOVENŠČINA 1–4
Iščete najsodobnejše gradivo za slovenski jezik v gimnazijah in srednjih strokovnih šolah? Nova zbirka samostojnih delovnih zvezkov za slovenščino spodbuja vse sporazumevalne spretnosti, širi jezikovno razgledanost, gradi slovnično znanje z vsebinami, privlačnimi za dijake, ter z nalogami za razvijanje kritičnega in ustvarjalnega mišljenja. Gradiva dopolnjuje spletna podpora v obliki interaktivnih listalnikov, video in zvočnih posnetkov ter rešitev. Vabljeni k ogledu spletnega klepeta z avtoricami samostojnih delovnih zvezkov SLOVENŠČINA 1–4: dr. Jožico Jožef Beg, dr. Sanjo Kostanjšek, dr. Mojco Nidorfer in prof. Barbaro Grabnar Kregulj. Dogodek je povezovala urednica za slovenščino Špela Kikelj.
-
Jezikovna delavnica: Razvijanje sporazumevalnih zmožnosti v srednji šoli
Se strinjate, da ideje širimo z besedami? Verjetno se strinjate tudi, da je občutek, kadar se lahko vidimo ali slišimo, četudi prek sodobnih tehnologij, odličen. Prisluhnite spletni jezikovni delavnici o razvijanju sporazumevalnih zmožnosti v srednji šoli. Dr. Jožica Jožef Beg in dr. Mojca Nidorfer na podlagi primerov dobre prakse predstavljata načine uspešnega in učinkovitega sporazumevanja ter govorita o premagovanju jezikovnih spodrsljajev. Klepetu se je pridružil tudi stripar Izar Lunaček, ki v delovnih zvezkih jezikovne vsebine spretno in duhovito preliva v ilustracije.
-
Razvijanje jezikovne zmožnosti dijakov in dijakinj
Sistematično oblikovanje trdnega jezikovnega sistema in pravopisnega znanja je ključno pri razvijanju spretnosti uspešnega sporazumevanja. Kako jezikovne ravnine, zlasti skladnjo in besedotvorje, ki sta za dijake večji izziv, obravnavati jasno, razumljivo, skladno in smiselno? Odgovore v svojih predavanjih ponujata dr. Jožica Jožef Beg in dr. Irena Stramljič Breznik.

PROMOCIJSKA ŠOLA
Preizkusite celotno vsebino brezplačno! Oglejte si gradiva, prelistajte učbenikein preizkusite podporo, preden se odločite za uporabo.

PRIJAVA NA NOVICE
Prijavite se na DZS novice in bodite brez skrbi, saj boste bili obveščeni o vsem, kar pripravljamo za vas.